.

Wojsko Księstwa Warszawskiego. Ułani, gwardie honorowe, pospolite ruszenie, żandarmeria konna. Tom I-II

Wojsko Księstwa Warszawskiego. Ułani, gwardie honorowe, pospolite ruszenie, żandarmeria konna. Tom I-II

Ryszard Morawski, Adam Paczuski

450,00 zł
360,00 zł Zniżka 20%
Brutto
Quantity:

Pierwsze tak obszerne opracowanie historii wszystkich pułków ułańskich Księstwa Warszawskiego. Malarz Ryszard Morawski jest autorem kolorowych plansz, zaś autorem tekstu Adam Paczuski, muzealnik, znawca ikonografii epoki napoleońskiej.

Ogrom materiału spowodował, że praca została wydana w dwóch tomach. Część ilustracyjna w tomie I składa się ze 105 kolorowych tablic, a w tomie II - z 84. Ryszard Morawski wzbogaca naszą wiedzę na temat munduru ułańskiego opierając się m.in. na mało dotąd znanych źródłach. Oprócz postaci na koniach i pieszych malarz pokazuje w szczegółach rodzaje umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia tej lekkiej jazdy. Każda z plansz posiada opis po polsku, francusku, angielsku i niemiecku.

Autor tekstu na początku przypomina nam, skąd wywodzą się ułani, omawiając jazdę tatarską na służbie Rzeczypospolitej, oddziały przedniej straży i kawalerii narodowej oraz formacje jazdy legionowej. Ponadto zajmuje się pospolitym ruszeniem z lat 1806 i 1809, gwardią honorową i żandarmerią konną. Główna część tekstu dotyczy historii osiemnastu pułków ułańskich (polskich i litewskich) Księstwa Warszawskiego i ich udziału w kampaniach napoleońskich w latach 1806-1814. Autor w osobnym rozdziale dużo miejsca poświęca umundurowaniu, uzbrojeniu i wyposażeniu tej lekkiej jazdy. Nie zapomina przy tym o nieodłącznym towarzyszu ułana, jakim był koń.

Końcowa część tomu II-go zawiera bogatą bibliografię, indeks nazwisk i obszerne streszczenia w j. francuskim, angielskim i niemieckim.

Oprawa graficzna w postaci 83 pięknych inicjałów i przerywników nawiązujących do treści poszczególnych rozdziałów i specjalnie zaprojektowana wyklejka są autorstwa Andrzeja Rekść-Raubo.

Opis

Ilość stron
tom 1 s. 296, 105 tablic kolorowychtom 2 s. 296, 84 tablic kolorowych
ISBN
978-83-61229-03-2
Wydawca
Karabela
Rodzaj oprawy
Twarda

Specyficzne kody