.
Jest 10 produktów.
Książka W cieniu Katynia jest relacją ocalałego oficera – świadka zbrodni, który znalazł się bardzo blisko lasu katyńskiego. „Po dziesiątkach lat – pisze C. Miłosz (O podróżach w czasie) – kiedy rządy krajów zachodnich udawały, że zbrodnię w Katyniu popełnili Niemcy, żeby nie drażnić Moskwy, nie znalazła się żadna wielka firma wydawnicza na Zachodzie, żeby wydać dzieło, tak ważne dla zrozumienia historii XX wieku, i choć w ten sposób powiadomić opinię publiczną o wielkim kłamstwie podtrzymywanym latami przez rząd i mass media. Choćby pamięć o jednej z wielkich zbrodni XX wieku była jedynie wewnętrzną sprawą Polaków, a naprawdę przejmowała tylko rodzinę najbardziej wiarygodnego świadka?”
Książka na płycie CD (czyta: Maciej Kowalik).
„Śpij, mężny” w Katyniu, Charkowie i Miednoje to relacja z prac ekshumacyjnych prowadzonych w latach 1991,1994–1996 w miejscach masowych mordów, dokonanych przez Sowietów na polskich oficerach – Autor był tych prac obserwatorem i uczestnikiem – oraz z wyprawy w 1997 r. do Kotłasu śladami stryja Stanisława (1898–1944) – ofiary stalinowskiego reżimu, któremu niniejszą książkę zadedykował. Jak pisze Andrzej Michałowski, tom ten „jest jak zbiór zdjęć. Album pisanych fotografii z Katynia, Miednoje, Charkowa. Zwierciadło odnalezionych bohaterów – opisów zwłok i rzeczy osobistych. Portretów Polaków i Rosjan, ludzi przejętych i ludzi obojętnych. Książka jest mistrzowskim requiem, w którym Autor wygrywa nie dźwięki wyłącznie, ale także nastroje…”.
Rafał Michalski „Na emigracji sprawie Katynia służyło najlepsze pióro. Dzierżył je mistrz Józef Mackiewicz, który wiele lat życia poświęcił na udział w walce o prawdę o zbrodni i pamięć ojej ofiarach. Wraz z nim prawdę o losie polskich jeńców w ZSRS głosili ludzie, którzy przeszli przez jenieckie obozy, ocierając się o śmierć, m.in. Józef Czapski i Stanisław Swianiewicz” Książka na płycie CD (czyta: Maciej Kowalik). |
Antoni Ferdynand Ossendowski Biały Kapitan to napisana w dwudziestoleciu międzywojennym powieść, której akcja rozgrywa się w dużej mierze na pokładzie szonera „Witeź”. Norweski kapitan przyjmuje na statek nowego marynarza, przypadkowo poznanego w porcie. Nie zna jednak jego prawdziwego nazwiska ani więziennej przeszłości. Szybko okazuje się, że sam „Witeź” również ma swoje tajemnice, a zgranej na pozór załodze nie zawsze należy ufać. Może to mieć niebagatelne znaczenie podczas wyprawy ze Skandynawii do krainy Samojedów i Tunguzów po złoto i cenne skóry. Główny bohater będzie musiał stawić czoło wielu zagrożeniom, i to nie tylko tym morskim, zanim obierze dobry kierunek, zanim odnajdzie tę właściwą przystań. |
Książka na płycie CD (czyta: Witold Bieliński).
"To są realia 20-lecia niepodległości, jedne jedyne prawdziwe, nie ma w tej chwili drugich. W tej książce Składkowskiego nie ma fantazji - za to jest duży talent, nie ma blagi - za to jest wielka prawda. Jeżeli przyszłe pokolenia będą chciały się czegokolwiek dowiedzieć, jak kształtowało się życie nasze w ciągu 20-lecia niepodległości, sięgną do Składkowskiego. Oczywiście, ta książka obejmuje tylko najbardziej prozaiczne realia, ale te się przecież także liczą i bez nich obraz jestem powiedziałbym, niekompletny. Książki tej nie pisał intelektualista, ale pisał człowiek, który uprawiał doskonałą literaturę". Książka na płycie CD (czyta: Maciej Gąsiorek). |
Antoni Ferdynand Ossendowski
Wystarczyła krótka prasowa wzmianka, ujrzana przypadkiem w jednym z dzienników, aby Biały Kapitan odsunął na bok dalekosiężne syberyjskie plany i wsiadł do pierwszego pociągu zdążającego w przeciwnym kierunku. Jakże jednak usprawiedliwić obojętność i chłód? Nie jest też łatwo wskazać ludziom, pochłoniętym walką o bogactwo, drogę właściwą, opartą na prawdziwie chrześcijańskich wartościach. Kogo więc miała na myśli Elza, mówiąc: "Pogubiły się okręty zbłąkane"? Syberyjskich poszukiwaczy złota czy może samego Białego Kapitana?
Książka na płycie CD (czyta: Zuzanna Lipiec).
W "Pamiętnikach" Józef Haller – Błękitny Generał – zawarł opis swego niezwykle burzliwego życia, od patriotycznej i głęboko religijnej atmosfery domu rodzinnego aż po lata spędzone na emigracji. Jest to głos uczestnika doniosłych wydarzeń z historii odradzającego się państwa polskiego i II wojny światowej, dowódcy wielkich polskich formacji wojskowych, dzielnego żołnierza i znanego polityka, pozostającego w cieniu Marszałka. Głos człowieka dziś może nieco zapomnianego, ale jakże dla tej historii znaczącego.
Książka na płycie CD (czyta: Jacek Zawada).
Dla Wiktora najważniejszą pasażerką była oczywiście Halina. Uratowanie jej stało się dla porucznika Powalskiego priorytetem. Tymczasem urodzajne ziemie Ukrainy zaroiły się mnóstwem bolszewickich żołnierzy, front wciąż się cofał, a Armia Czerwona parła naprzód, ku Warszawie. Zbliżała się jedna z najważniejszych bitew w historii Europy. Jakże więc w tej wojennej zawierusze, wśród bolszewickich maruderów i dezerterów, komisarzy i agentów Czeki oraz ich „białych” przeciwników odnaleźć zagubioną polską sanitariuszkę? W takich poszukiwaniach trzeba się kierować nie kompasem, ale sprytem, ludzi przekonywać nie logiką, ale siłą, a jeśli wszystko inne zawiedzie – liczyć na mocne ramiona przyjaciela i łut szczęścia.
Książka na płycie CD (czyta: Michał Maciejewski).
Władek dołącza do grupy przemytników. Szybko przekonuje się, że ich praca jest ciężka i wymaga wielkiej odwagi, ale jednocześnie pozwala zawiązać naprawdę szczere i silne przyjaźnie – Saszka, Żywica, Aligant, Słowik, Mamut i wielu innych – mocno zapiszą się w sercu Władka. Życie na pograniczu wciąga go, Wielka Niedźwiedzica uwodzi, noc czaruje tajemniczością i ukrytym niebezpieczeństwem. Wkrótce jednak da się poznać Władkowi także z tej gorzkiej strony.
Książka na płycie CD (czyta: Jacek Rozenek)
Wielkie damy, patriotki, kolekcjonerki, filantropki, strażniczki ognisk domowych i tradycji, posażne córki magnatów, z biegiem lat zmieniające się w dostojne matrony – panie na kresowych włościach. Spoglądają na nas milcząco z portretów zdobiących ściany muzeów. Ich wspaniałe domostwa w Pietniczanach na Podolu, Szpanowie na Wołyniu, legendarnych Antoninach, Wierzchowni, Białej Cerkwi, Nieświeżu, Połoneczce i wielu innych malowniczych miejscach albo istnieją dziś tylko na fotografiach w sepii – zmiecione podmuchem rewolucji i wojen, albo pełnią całkiem inne funkcje, jakże dalekie od domowego zacisza.Przenieśmy się więc w czasie za sprawą tej książki i sprawdźmy, czy zechcą uchylić rąbka dawnych swych tajemnic…
Książka na płycie CD (czyta: Ewelina Stepanczenko).