.
Słomczyński Maciej
Słomczyński Maciej (1922–1998) urodził się w Warszawie jako syn Angielki, Marjorie Crosby, oraz amerykańskiego lotnika i filmowca, przyszłego reżysera King Konga, Meriana C. Coopera. Nosił polskie nazwisko ojczyma, Aleksandra Słomczyńskiego. Dzieciństwo i młodość spędził w podwarszawskim Milanówku, gdzie w czasie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej. W 1944 był więziony na Pawiaku, skąd uciekł, przedostał się na teren Francji, walczył w szeregach armii amerykańskiej. W roku 1946 powrócił do kraju i zaczął pisać książki sensacyjne. Fabryka Śmierci jest drugą, po debiutanckiej Lądujmy szóstego czerwca, powieścią przyszłego Joe Alexa, jedyną napisaną pod pseudonimem Jack M. Cooper, nawiązującym do nazwiska ojca. Powieść ukazywała się w roku 1947 w odcinkach w łódzkim „Kurierze Popularnym". W latach późniejszych Słomczyński pisał kryminały, scenariusze filmowe i telewizyjne oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Tłumaczył literaturę angielską i amerykańską, m.in. UlissesaJoyce'a, arcydzieła Chaucera, Miltona, Swifta, Blake'a, Carrolla, Barriego, Faulknera, Nabokova, jako pierwszy przełożył też wszystkie utwory Shakespeare'a.
Kategoria: Słomczyński Maciej
Jest 4 produktów.
Maciej Słomczyński (Kazimierz Kwaśniewski)
Małżeństwo Anny i Romana Rudzińskich rozpada się. Kobieta chce odejść do innego mężczyzny. Wyjeżdża do niego do Zakopanego, planując po powrocie ostatecznie rozmówić się z mężem. Aby dodać sobie otuchy, w towarzystwie siostry Marii wraca do domu, gdzie znajduje męża otrutego cyjankiem potasu. Prowadzący śledztwo kapitan Ziętek ustala, że Rudziński był chemikiem, miał w domowym laboratorium sporo trucizny, wiedział jak się z nią obchodzić, więc jego śmierć na pewno nie była przypadkowa. Wiele wskazuje na samobójstwo. Kiedy kochanek Anny przyznaje się do zamordowania Romana, sprawa wydaje się rozwiązana. Pojawiają się jednak kolejne tropy, dochodzenie się komplikuje. Czy kpt. Ziętkowi uda się ustalić kto i dlaczego otruł naukowca?
Młody lekarz, Tadeusz Mroczek, przyjeżdża z żoną Haliną do Poręby Morskiej na pogrzeb stryja. Śp. Stanisław Mroczek był sędzią, żył samotnie, otoczony szacunkiem i sympatią mieszkańców małego miasteczka. Przyczyną śmierci było utonięcie, ot, nieszczęśliwy wypadek. Mroczkowie zatrzymują się w domu zmarłego, który jest teraz ich własnością. Gdy przeglądają rzeczy sędziego w jego gabinecie, gwałtowny przeciąg sprawia, że z jednej ze ścian odpada tynk. Halina natychmiast chce posprzątać i zupełnie przypadkowo odkrywa otwór w ścianie, a w nim coś zupełnie nieoczekiwanego! Z niszy na małżonków spoglądała pustymi oczodołami trupia czaszka…
Kolekcjoner dzieł sztuki z Ameryki Południowej pragnie mieć w swojej kolekcji rzadki obraz autorstwa Ribery przedstawiający jednego z trzech króli składających dary Dzieciątku. Posiada portrety pozostałych dwóch, więc naturalne jest, że zależy mu na uzupełnieniu tryptyku. Sprawa jest o tyle trudna, że Trzeci Król znajduje się w zbiorach leżącego w Polsce państwowego muzeum. Zdobycia go podejmuje się Herr Gruber, specjalista od tego typu problemów.