.

Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Gwardia: szwoleżerowie, Tatarzy, eklererzy, grenadierzy

Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Gwardia: szwoleżerowie, Tatarzy, eklererzy, grenadierzy

Ryszard Morawski, Andrzej Nieuważny

245,00 zł
196,00 zł Zniżka 20%
Brutto
Quantity:

Prezentowany tom przybliża czytelnikowi polskie formacje należące do Gwardii Napoleona. Wydany został w dwusetną rocznicę (1808-2008) słynnej szarży 3. szwadronu pułku szwoleżerów pod Somosierrą. Znaczna część tekstu i kolorowych tablic dotyczy właśnie szwoleżerów, ich szlaków bojowych w Hiszpanii, Austrii, Rosji, Niemczech i Francji.

Autor tekstu Andrzej Nieuważny, znany historyk specjalizujący się w epoce napoleońskiej, autor m.in. tomu o artylerii Księstwa Warszawskiego, wiele miejsca poświęca niezwykłej szarży pod Somosierrą. Podsumowuje dotychczasowe badania historyków ale też podaje swoje nowe ustalenia na temat przebiegu tej niezwykłej, śmiałej szarży. Czytelnik dowie się dużo szczegółów o umundurowaniu, uzbrojeniu i wyposażeniu oraz o służbie garnizonowej (i barwnym życiu poza zakładem w Chantilly) tej słynnej polskiej formacji jazdy. Poza tym autor opisuje mało dotąd znaną polską jazdę Gwardii: Tatarów i eklererów, jak również pieszy batalion grenadierów.

Część ilustracyjna składa się z 86 barwnych tablic autorstwa R. Morawskiego. Oprócz sylwetek jezdnych i pieszych malarz pokazuje w szczegółach rodzaje umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia. Każda z plansz posiada opis w językach: polskim, francuskim i angielskim. Końcowa część albumu zawiera bogatą i wyczerpującą bibliografię, indeks nazwisk i obszerne streszczenie w języku francuskim i angielskim.

Oprawa graficzna w postaci pięknych inicjałów i przerywników nawiązujących do treści poszczególnych rozdziałów, cztery tablice pokazujące sposoby walki lancą, mapa Somosierry i specjalnie zaprojektowana wyklejka są autorstwa Andrzeja Rekść-Raubo.

Opis

Ilość stron
s. 360, tablic kolorowych 86, tablic czarno-białych 4, mapa
ISBN
978-83-61229-01-8
Wydawca
Karabela
Rodzaj oprawy
Twarda

Specyficzne kody